Wiele osób urządzając mieszkanie, włącza do ich aranżacji pastelowe kolory, postarzane meble oraz kwiatowe wzory. Te elementy doskonale ze sobą współgrają, tworząc niezwykle przyjemny, romantyczny nastrój. Nie wiele z nas wie, że ich połączenie nie jest przypadkowe i razem tworzą bardzo popularny w dekoratorstwie nurt. Style w aranżacji wnętrz – shabby chic, to przewodnik po opisywanym sposobie urządzania mieszkań w delikatny i melancholijny sposób.

 

Wyznaczniki stylu shabby chic: pastelowe kolory

Styl shabby chic to przede wszystkim tzw. pastele. W aranżacji wnętrz stosuję się biel, pudrowy róż oraz delikatny błękit. Dodatkowo wyblakłe brązy i beże uzupełniają gamę kolorystyczną. Doskonale sprawdzą się również wszelkie pastele w tonacji zielonej, pomarańczowej czy żółtej. Ważne, aby wszystkie kolory wyglądały tak, jakby były inspirowane kwiecistą łąką.

Ta gama kolorystyczna obejmuje bez wyjątku kolory ścian, mebli oraz dodatków. Ten styl nie lubi wyjątków. Jeśli wprowadzisz jakieś mocne kolory lub dodatki do wnętrza o wyrazistych barwach, pozbawisz wnętrze spokoju i melancholii. Element ten będzie bardzo widoczny i niestety całość będzie wyglądała mało estetycznie, a nawet kiczowato.

Takie wyznaczniki będą szczególnie trudne do zastosowania w aspekcie sprzętów elektronicznych. Łatwiej będzie nam w kuchni, ponieważ istnieją na rynku elementy wyposażenia w pastelowych kolorach. Najtrudniej będzie z telewizorem, głośnikami oraz komputerami.

 

Wyznaczniki stylu shabby chic: postarzane meble

Shabby chic powstał w nawiązaniu do tęsknoty za minionymi latami i wiktoriańskimi wnętrzami. Wnętrza tego typu wyglądają lekko i przypominają klimat retro, jednak w upiększony i uproszczony sposób. Nic więc dziwnego, że element vintage jest widoczny głównie za pomocą mebli. Aby urządzić wnętrze w tym stylu, koniecznie zaopatrz się w staromodne komody, wzorzyste szafy oraz wieloelementowe kredensy. Zupełnym hitem będą meble kupione na wyprzedaży, które można samodzielnie lub z pomocą stolarza przearanżować. Koniecznie przemaluj je na pastelowo, najlepiej na biało bądź szaro i nadaj im wytartego i postarzałego wyglądu. Możesz podrobić je nawet w taki sposób, aby wyglądały jak odrapane, a farba z nich schodzi. Oczywiście w kontrolowany sposób. Nie oznacza to, że możesz włożyć do domu wszelkie stare graty. Meble powinny być odpowiednio odświeżone i zabezpieczone.

 

Wyznaczniki stylu shabby chic: kwiatowe wzory

Styl shabby chic kocha się w wielu delikatnych dekoracjach. Elementy kwiatowe będą świetnie korespondowały z kolorami. Możesz umieścić je na ścianach lub meblach, a także na dodatkach. Ozdobne figurki, wazony na kwiaty oraz lustra będą świetnie dopełniały całości. Pamiętaj, że im zdobne meble lub ściany, tym mniej możesz umieścić dodatków, aby nie stworzyć zbyt przytłaczającego otoczenia. Świetnie sprawdzą się ozdoby i elementy wykonane z naturalnych tworzyw. Malowane drewno, biały marmur, bielone deski czy wiklinowe kosze i koronkowe narzuty. Możesz bawić się dodatkami do woli, ale warto znać umiar.

Styl shabby chic jest cukierkowy i kolorowy. Większości minimalistom nie przypadnie do gustu. Jeśli jednak czujesz, że odnajdziesz się w takim pomieszczeniu, nie ma przeszkód, aby z powodzeniem urządzić takie pomieszczenie.