Okrągłe czy proste?
Druty okrągłe to takie, które są lekko zakrzywione i połączone ze sobą żyłką. Są najczęściej używane do tworzenia dużych obwodów, świetnie sprawdzają się, gdy do robótki wykorzystujemy grube, ciężkie materiały i dzianiny, ponieważ można je bez problemu rozsuwać. Dodatkowo można je wykorzystać w przypadku dziergania czapek, czy spódnic o fasonie rozkloszowanym. Natomiast drutów okrągłych używa się w przypadku podstawowych robótek, odwraca się je po każdym wykonanym rzędzie.
Gdy dopiero zaczynamy najlepiej wybrać druty proste jednostronne – to znaczy, że są jednej strony zakończone ostrym końcem, a z drugiej zgrubionym, który ułatwia przytrzymywanie robótki. Aby zaopatrzyć się w takie druty i niezbędne włóczki do robótek ręcznych należy odwiedzić odpowiednie sklepy. Najłatwiejszym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach jest przeszukanie Internetu w tym celu.
Materiał, z których są wykonane druty
Istnieją druty wykonane z aluminium, stali, plastiku, akrylu, drewna oraz bambusa. Które wybrać? Tak naprawdę wybór należy do Ciebie, ponieważ jest to indywidualna sprawa. Jednak na początek sugeruje się jednak druty plastikowe bądź akrylowe. Z tego względu, że są one dużo lżejsze od pozostałych i nie wyginają się w żaden sposób pod tkaniną. Dodatkowym ich plusem jest ich niska cena oraz fakt, iż za ich pomocą jesteśmy w stanie dziergać w szybkim tempie. Jedynym zauważalnym minusem jest to, że są one gładkie, jest to problem dla nowicjuszy, ponieważ robótka ma na nich tendencje do zsuwania się, jednak jest to kwestia wprawy.
Aluminiowe i stalowe druty dobrze sprawdzają się w przypadku dzianin, które są grubsze, ponieważ są trwalsze niż plastikowe, czy drewniane, jednak metalowe druty są cięższe, co powoduje szybsze męczenie się naszych dłoni podczas tworzenia robótek. Natomiast druty bambusowe i drewniane obecnie zyskują na popularności, ponieważ nie są gładkie jak te wykonane z plastiku, dlatego nie zsuwa się z nich robótka, a dodatkowo są lekkie, więc nie męczymy się tak szybko jak w przypadku drutów metalowych. Ich jedyną wadą jest fakt, iż są najdroższe.
Jaką grubość drutów wybrać?
Grubość drutów zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Małe sploty uzyskamy dzięki drutom o średnicy 2-4 mm, a tworzy się je z wykorzystaniem cienkiej wełny. Druty grube o numerach 5-6 wykorzystuje się do splotów grubszych i tworzy się je z naprawdę grubej wełny.
Podsumowując, jeżeli jesteś drucianym laikiem, to najlepsze będą dla Ciebie proste, jednostronne, plastikowe, bądź drewniane druty. Ich grubość nie ma szczególnego znaczenia w procesie uczenia się, ponieważ ją dobiera się do pożądanego efektu robótki, jaki chcemy uzyskać. Jeżeli wszystko już wiecie, to nie pozostaje nic innego, niż tylko brać się do roboty, a może robótki.