Każdy posiadacz wanny w łazience z pewnością zna problem notorycznie zachlapanej wodą posadzki. Niestety, choć takie zaaranżowanie łaźni prezentuje się dostojniej, niemal zawsze wiąże się z częstszym wycieraniem podłogi. Oczywiście istnieje kilka rozwiązań tego „mokrego” problemu. W sklepach znaleźć można różnego rodzaju osłonki prysznicowe, które skutecznie osłaniają wannę i zapobiegają rozlewaniu się wody. Która z tych osłonek wydaje się być najskuteczniejsza?

Osłonki prysznicowe można zakupić w niemal każdym sklepie z asortymentem do łazienek. Takie akcesorium, wbrew swojej nazwie, przyda się przede wszystkim osobom, które są posiadaczami wanien. To przecież w nich zdecydowanie łatwiej o pochlapanie wodą całej łaźni. Obecnie wśród osłonek znajduje się kilka jej rodzajów. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich!

Parawany nawannowe 

Parawan nawannowy to specjalna konstrukcja, którą odgradza się wannę od otwartej przestrzeni łazienki. Zasunięty skutecznie chroni pomieszczenie przed rozlewaniem się wody, a także osłania osobę biorącą kąpiel. Ich niekwestionowaną zaletą jest to, że bez problemu zamontujemy je przy każdym rodzaju wanny. Oprócz tego parawany nawannowe wykonane są z bardzo dobrego jakościowo materiału. Jeszcze jedną ich niekwestionowaną cechą jest także design. Wady? Rozwiązanie to nie należy do najtańszych.

Rodzaje parawanów nawannowych 

W sklepach znaleźć można co najmniej trzy rodzaje parawanów nawannowych. Pierwsze z nich to tzw. harmonijkowe, określane też bezbramowymi. Jak sama nazwa wskazuje działają one na zasadzie harmonijki i składają się z kilku płatów. Jego największą zaletą jest z pewnością niezwykle łatwy i niemal bezinwazyjny montaż. Inny rodzaj parawanu to tzw. parawan wahadłowy – jednoczęściowy, otwierany tylko w jedną wybraną stronę. Oprócz tego wyróżnia się również parawan suwany – zamontowany w specjalnych prowadnicach. Ten ostatni wyróżnia się najmniejszą funkcjonalnością i jest zdecydowanie najtrudniejszy w instalacji.

 

Zasłonka z materiału 

Bardzo częstym sposobem na osłonięcie wanny jest zamontowanie zwykłej materiałowej zasłonki. Tego typu ochrona z pewnością cechuje się łatwym montażem, całkiem niezłą skutecznością oraz niską ceną. Czy warto zatem zdecydować się na takie rozwiązanie? Nie jeśli zależy Ci na tym, by utrzymać łazienkę w eleganckim stylu. Zasłonka z materiału nie prezentuje się najkorzystniej i z pewnością odejmuje pomieszczeniu szyku. Na szczęście można znaleźć wiele designerskich wzorów takich osłonek, które w minimalnym stopniu dobrze skomponują się z nowoczesną łazienką.

Szyba

A gdyby tak postawić wannę za szybą? Taka osłonka na pewno prezentowałaby się doskonale i oczywiście spełniałaby swoją podstawową funkcję – przykładem jest kolekcja Vienna od Defry. Szyba swoją formą bardzo mocno przypominałaby parawan (coraz częściej w sklepach znajdują się zresztą te akcesoria wykonane ze szkła). Decydując się na montaż takiej osłony należy jednak wiedzieć, że nie każda łazienka jest do tego przystosowana, sama cena akcesorium nie należy do najtańszych, a na dodatek trzeba często dbać o jego czystość.

vienna