Niskie koszty eksploatacyjne, aspekt zdrowotny, wpływ na ekologię… O korzyściach płynących z inwestycji w klasyczną podłogówkę można by mówić wiele! Skuteczność ogrzewania podłogowego jest wysoka, o ile zostanie ono poprawnie zamontowane. Na co zwrócić uwagę przy montażu? Jakie są najczęściej popełniane błędy przez fachowców? Czy wymiana i naprawa instalacji grzewczej tego rodzaju jest w ogóle możliwa? W tym artykule skupimy się na błędnie wykonanym ogrzewaniu i możliwych usterkach. Sprawdź koniecznie!
Kiedy zaplanować montaż podłogówki?
Im szybciej, tym lepiej! Specyfika rozwiązania, jakim jest ogrzewanie podłogowe, pozwala nam na wiele. Niemniej warto pomyśleć o montażu konkretnej techniki, jeszcze zanim przystąpimy do remontu czy budowy domu. W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego wprowadzenie jakichkolwiek zmian po zakończeniu prac, nie będzie możliwe. Nieodpowiednio przygotowana powierzchnia czy źle dobrane materiały mogą zaś skutkować nieprzyjemnymi dla nas konsekwencjami. Przegrzane lub niedogrzane pomieszczenia, liczne pęknięcia…
Warto wcześniej skonsultować się fachowcem i zaplanować dalsze etapy działań. Bez tego ani rusz! Szukając pomocy specjalisty, zapewne natkniesz się na różnorakie oferty. Co wybrać? Zajrzyj koniecznie na stronę polskiej firmy Ogrzej – https://ogrzej.com.pl/category/uslugi-montazu-serwisu-pomiarow. Firma Ogrzej zajmuje się sprzedażą wysokiej klasy paneli grzewczych, promienników cieplnych, a także pomocą z zakresu optymalnych rozwiązań grzewczych. Satysfakcja gwarantowana!
Jak przygotować podłoże?
Najczęściej popełnianym błędem przy instalacji ogrzewania podłogowego jest źle przygotowane podłoże. Co istotne, niewyrównana i nieoczyszczona płyta izolacji termicznej nie będzie przylegać do podłoża nośnego, a co za tym idzie, może dojść do wystąpienia licznych pęknięć. Jedną z głównych zalet podłogówki jest równomierny rozkład ciepła w ogrzewanym pomieszczeniu oraz zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza. Nieumiejętne przygotowanie do montażu, tj. instalacja na mokrej powierzchni czy brak izolacji przeciwwilgociowej, zminimalizują skuteczność podłogówki niezależnie od jej rodzaju. Czym to skutkuje? W najgorszym wypadku instalacja może ulec całkowitemu zniszczeniu, a ryzyko wystąpienia grzybów i pleśni znacząco wzrośnie.
Mocowanie rur grzewczych
Montaż podłogówki jest gwarancją niesamowitej wygody i komfortu. W przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego elektrycznego, sprawdzi się niezależnie od wielkości pomieszczeń, a koszty eksploatacyjne są o wiele niższe. Niemniej warto tutaj zwrócić uwagę na mocowanie rur grzewczych, w których płynie woda. Rury powinny zostać przytwierdzone za pomocą specjalnych klipsów, aby uniknąć oderwania się od podłoża podczas zalewania ich warstwą jastrychu. Co ważne, odporność miedzianych elementów na korozję jest dość niska. Rury nie powinny być umieszczane bezpośrednio w betonie. Zabezpiecz je dodatkową warstwą izolacyjną i nie martw się o możliwe usterki!
Dylatacja podłogówki
Prościej mówiąc, jest to szczelina między przylegającymi do siebie obiektami. Dlaczego jest istotna w przypadku podłogówki? Otóż płyta grzejna ulega rozszerzeniu pod wpływem ciepła rur. Brak montażu specjalnych szczelin dylatacyjnych może doprowadzić do pęknięć.
Pokrycie podłogi
Dobry montaż instalacji grzewczej to jedno! Czy wiedzieliście, że na skuteczność i wydajność podłogówki wpływa także materiał, jakim zostanie pokryta podłoga. Niektóre materiały mogą obniżyć moc grzewczą podłogówki, co prowadzi do niedogrzania wnętrza. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas gres lub płytki ceramiczne. Decydując się na drewno, wykładziny dywanowe lub PCV, kluczowe jest, aby materiały te były odporne na kurczenie i rozszerzanie. Stanowczo odradzamy stawianie masywnych mebli czy grubych dywanów, gdyż mogą one zablokować dopływ ciepła.
Naprawa i wymiana instalacji
Ogrzewanie podłogowe budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony możemy mówić o niebywałym komforcie. Z drugiej natomiast, łatwo o nieprawidłowy montaż i kosztowne w naprawie usterki. Zaistniałe awarie niekiedy nie są możliwe bez całkowitej rozbiórki pokrytej powierzchni, co naraża nas na dodatkowe koszty. Postaw na rzetelne wykonanie i ciesz się nowoczesną technologią grzewczą przez długie lata!