Kamery termowizyjne znalazły szerokie zastosowanie w wielu branżach, a rosnące zapotrzebowanie na termowizję sprawiło, iż coraz częściej zmagamy się z problemem wyboru odpowiedniego sprzętu. Jak działają kamery termowizyjne? Jaką kamerę wybrać i na co zwrócić uwagę?
Kamera termowizyjna – działanie
Kamera termowizyjna działa na podstawie promieniowania cieplnego emitowanego przez badane ciało. Odpowiednio dobrany sprzęt wykorzystasz do wykonywania podstawowych pomiarów, jak i do wyszukania zaistniałych nieprawidłowości. Kamery pozwalają bowiem dotrzeć do trudnodostępnych, często niewidocznych miejsc… W trakcie dokonywania pomiaru kamera termowizyjna rejestruje obraz podczerwieni, będący odwzorowaniem temperatury badanej powierzchni.
Zastosowanie kamery termowizyjnej umożliwi nam wykrycie istniejących błędów technicznych, przy tym chroniąc nas przed wystąpieniem poważnej usterki. Pomiary termowizyjne możemy wykonywać samodzielnie lub zaczerpnąć porady specjalistów. Firma Ogrzej – https://ogrzej.com.pl/category/uslugi-montazu-serwisu-pomiarow – od kilku lat specjalizuje się w nowoczesnych technologiach grzewczych, wykonywaniu pomiarów i wielu innych.
Rodzaje kamer termowizyjnych
Dostępne na rynku rozwiązania nie ułatwiają podjęcia decyzji! Szereg różnorakich rozwiązań niekiedy sprawia, iż wybór odpowiedniego sprzętu niekiedy graniczy z cudem. Jakie rodzaje kamer zatem wyróżniamy? Pełnowymiarowe kamery sprawdzą się świetnie do profesjonalnego użytku. W przeciwieństwie do kamer kompaktowych nie są aż tak mobilne. Kompaktowa kamera termowizyjna w wersji mini pozwoli ci wykorzystać ją, gdzie tylko chcesz! Posiadają te same funkcje i parametry, różnią się natomiast wymiarami. Trzecim rodzajem kamer termowizyjnych, są tzw. adaptery pozwalające na zmianę twojego telefonu w kamerę termowizyjną. Adaptery pozwalają na szybki montaż i łatwą obsługę, a co za tym idzie, sprawdzą się zarówno w zastosowaniu profesjonalnym, jak i użytku domowym.
Rozdzielczość matrycy
Umiejętność odczytywania danych technicznych urządzenia do łatwych nie należy. Zapewne zwróciło twoją uwagę to, iż kamera termowizyjna posiada dwie różne rozdzielczości. Pierwsza wartość, czyli rozdzielczość matrycy ma kluczowe znaczenie przy wyborze konkretnego sprzętu. Stanowi najważniejszy element w całym mechanizmie i to właśnie ona odpowiada za prawidłowy odbiór emitowanego promieniowania. Im wyższa rozdzielczość, tym lepiej!
Czułość termiczna
Specyfikacja sprzętu ma ogromne znaczenie dla dokładności i jakości pomiarów. Im niższa wartość czułości termicznej, tym większy zakres działania kamery. Kamera termowizyjna będzie mogła wykryć najniższą różnicę temperatur.
Czym jest współczynnik emisyjności?
To nic innego, jak zdolność obiektów do oddawania promieniowania podczerwonego do otoczenia. Dlaczego współczynnik emisyjności jest ważny? Nieodpowiednie ustawienie parametrów może rzutować negatywnie na otrzymany wynik. Co istotne, każda powierzchnia ma inną wartość współczynnika. Szeroki zakres tych oto wartości w nowoczesnych kamerach termowizyjnych pozwoli na ustawienie odpowiedniej wartości oraz wyeliminowanie ryzyka wystąpienia błędu pomiarowego.
Oprogramowanie do kamer termowizyjnych
Wykonywanie pomiarów termowizyjnych z użyciem kamery to dopiero pierwszy etap diagnostyki. Co dalej? Kamery termowizyjne za pomocą jednego kliknięcia przetwarzają obraz i dają nam miarodajny wynik. Aby ułatwić sobie analizę uzyskanych danych, wybierz kamerę termowizyjną ze wbudowanym specjalistycznym oprogramowaniem, które pozwoli na zrobienie zaawansowanego raportu.
Wygoda użytkowania
Stojąc przed zakupem konkretnego modelu, nie zapominaj o komforcie używania kamery. Kamera powinna być wsparciem, a nie utrudnieniem. Noszenie zbyt ciężkiego sprzętu jest po prostu niewygodne! Istotne jest również rozmieszczenie przycisków oraz intuicyjny ekran, tak abyś mógł bez problemu korzystać ze sprzętu.