Istnieje bardzo wiele rodzajów łóżek rehabilitacyjnych. Firmy medyczne odpowiadając na potrzeby niepełnosprawnych oraz starzejącego się społeczeństwa prześcigają się w formułowaniu coraz wymyślniejszych funkcjonalności tego sprzętu, a także stale podbijając cenę. Artykuł to zbiór przydatnych informacji na temat tego, jak wybrać dopasowany do potrzeb oraz naszego domu sprzęt, który dodatkowo nie nadszarpnie naszego budżetu.

Jak wybrać łóżko rehabilitacyjne?

Aby wybrać odpowiednie łóżko rehabilitacyjne, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę, jakiej osobie będzie ono dedykowane. Najważniejszy jest tu aspekt wzrostu i wagi osoby chorej, dla której jest łóżko.

Jeśli osoba, która będzie korzystać z łóżka rehabilitacyjnego, jest w stanie samodzielnie wykonywać niektóre ruchy, zdecyduj się na łóżko ułatwiające te czynności. Niezbędna będzie rączka bądź barierki do podtrzymania się przez pacjenta. Niektóre modele zawierają możliwość zmiany na fotel. Dzieje się to dzięki elektrycznej zmianie położenia materaca.

Natomiast jeśli osoba, którą się zajmujesz, większość czasu spędza w łóżku, zadbaj o to, aby materac był wyposażony w specjalne elementy przeciwdziałające odleżynom. W tym przypadku niezbędne będą również barierki zabezpieczające chorą osobę przed upadkiem z łóżka rehabilitacyjnego.

Bez względu na to, w jakim stopniu osoba niepełnosprawna jest samodzielna, dobrym pomysłem jest zakupienie łózka z elektrycznymi elementami regulacji. Całkowitym standardem jest tuż moderowanie w  ten sposób wysokością zagłówka oraz podnóżka.

Jak uzyskać dofinansowanie na łóżko rehabilitacyjne?

Tanie łóżka rehabilitacyjne nie zawsze są dobrym wyborem. Pamiętaj, że kupujesz je po to, aby zapewnić wygodę i bezpieczeństwo osobie, którą się opiekujesz. Jeśli łóżko jest dużo tańsze niż średnie ceny rynkowe, możesz domniemywać, że nie jest w pełni sprawne. Jeśli nie stać cię na pokrycie wszystkich kosztów związanych z tym sprzętem, możesz złożyć wniosek o dofinansowanie do łóżka rehabilitacyjnego.

Dofinansowanie na sprzęt rehabilitacyjny, jakim niewątpliwie jest łóżko rehabilitacyjne, przysługuje każdemu, kto jest ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia i odprowadza składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czyli w praktyce, dofinansowanie takie może otrzymać każdy z nas. Niezbędne do otrzymania dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jest zlecenie na wyroby i sprzęt medyczny, które powinien wypisać lekarz. Gdy już masz taki dokument, musisz złożyć wniosek i zatwierdzić go w oddziale NFZ.

Takie dofinansowanie będzie uzależnione od dochodu osoby niepełnosprawnej. Średni miesięczny dochód z trzech miesięcy wnioskodawcy, podzielony przez liczbę osób pozostających we wspólnym gospodarstwie przed dniem złożenia wniosku nie może przekraczać: 50% przeciętnego wynagrodzenia na członka rodziny, 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.

Istnieje bardzo duży wybór łóżek rehabilitacyjnych, które posiadają coraz większą liczbę udogodnień. Nie zawsze wszelkie te dodatki są istotne. Niepisaną zasadą jest to, że im bardziej niesamodzielna osoba, tym lepiej zakupić bardziej funkcjonalne łóżko rehabilitacyjne. Jest to zasada o tyle pomocna, że odciąża opiekuna od wielu czynności, które w innym przypadku musiałby wykonać z pomocą własnych sił.