Zakup kabiny prysznicowej jest inwestycją na długie lata, dlatego warto dobrze przemyśleć jej wybór. Obecnie do dyspozycji mamy setki różnorodnych kabin prysznicowych, które są oferowane w sklepach, co sprawia, że wybranie jednego modelu staje się jeszcze trudniejsze. Na co warto zwrócić uwagę? Jak kupić idealną kabinę?

Jakie kabiny prysznicowe najchętniej wybieramy?

 

Zgodnie z przeprowadzanymi ankietami podczas zakupu decydujemy się na kabiny, które posiadają jak najmniej elementów, które mogą ulec awarii. Zdecydowanie częściej wybieramy modele oszklone, które posiadają wiele cienkich i delikatnych elementów nadających całości elegancji. Pod względem kształtu chętniej sięgamy po kabiny narożnikowe, które znacznie łatwiej dopasować do wystroju wnętrz.

Warto jednak pamiętać, że oprócz estetycznego wyglądu podczas wyboru kabiny powinniśmy zwracać uwagę również na łatwość w utrzymaniu czystości. Obecnie popularne są kabiny posiadające powłokę utrudniającą osadzanie się brudu i osadu z wody. Zapoznajmy się również z jakością wykorzystanych do produkcji kabiny materiałów. W naszym modelu nie powinny występować elementy źle znoszące wodę czy wilgoć.

Jakie wymiary?

 

Wielkość kabiny prysznicowej powinniśmy wybrać, biorąc pod uwagę przede wszystkim metraż naszej łazienki. W przypadku małych pomieszczeń optymalna wielkość kabiny to 80×80 cm. Warto w takich przypadkach zastanowić się nad zakupem kabiny asymetrycznej, którą łatwiej dopasować do przestrzeni.

Jeśli jesteśmy jednak posiadaczami sporej wielkości łazienki, możemy dowolnie wybierać kabiny prysznicowe. Interesującym rozwiązaniem, chociaż rzadko spotykanym, może być wykorzystanie kabiny wolnostojącej, która będzie mogła stanowić prawdziwą ekskluzywną ozdobę. Wysokości kabin prysznicowych oscylują w granicach 200 cm, jednak dostępne są również modele wyższe. Niektóre wyspecjalizowane firmy oferują również wykonanie kabin na zamówienie. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą wyposażyć łazienkę znajdującą się na przykład na poddaszu.

Jaki brodzik?

 

Obecnie coraz popularniejsze stają się ścianki prysznicowe, gdzie niewykorzystywany jest brodzik. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na takie rozwiązanie, wybierajmy tradycyjne kabiny prysznicowe wyposażone w niski brodzik, który jest nie tylko wyjątkowo atrakcyjny wizualnie, ale również praktyczny. Niski brodzik będzie wygodny dla wszystkich domowników, zarówno tych młodszych, jak i seniorów, którzy często zmagają się z problemami z poruszaniem. Wysokie brodziki są częściej spotykane w ekskluzywnych modelach kabin wyposażonych w hydromasaż i inne sprzyjające relaksowi dodatki. Jeśli jesteśmy posiadaczami wanny, możemy również zamontować do niej kabinę, która ochroni pomieszczenie przed zachlapaniem podczas kąpieli.

Jaki sposób otwierania?

 

Kabiny prysznicowe mogą otwierać się na różnorodne sposoby. Najpopularniejsze są drzwi przesuwane, których drzwiczki zsuwają się na boki za pomocą prowadnic lub specjalnych rolek. Są wygodne i niemal nieawaryjne. Często wykorzystywane są również kabiny skrzydłowe, inaczej nazywane uchylanymi. Są one łatwe w czyszczeniu, jednak wymagają odpowiedniej przestrzeni przez, która umożliwi wygodne zamykanie i otwieranie. Rzadziej spotykamy drzwi składane – harmonijkowe, gdyż nie są tak szczelne, jak pozostałe modele.

Kabinę prysznicową należy dobrać zgodnie z własnymi preferencjami, jednak oprócz aspektów wizualnych koniecznie przemyślmy również jej funkcjonalność. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, sprawimy, że codzienny prysznic stanie się prawdziwą relaksującą przyjemnością.