Planujesz większą inwestycję? Generalny remont mieszkania, a może jego kupno? Z pewnością trudno będzie Ci sfinansować to z własnych środków. Zawsze możesz starać się o kredyt w banku, jednak do tego niezbędna będzie Ci zdolność kredytowa. Co się do niej zalicza? Głównie wysokość zarobków, rodzaj umowy w pracy i aktualne zobowiązania, jednak nie są to jedyne elementy, które bank bierze pod uwagę.
Obliczanie zdolności kredytowej przez poszczególne banki należy do tajemnicy bankowej, dodatkowo każdy bank, mimo że oblicza zdolność kredytową podobnie to istnieją różnice, które mogą zaważyć na tym czy kredyt otrzymasz, czy też nie. Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników, a kalkulatory kredytowe dostępne w sieci bywają mniej lub bardziej rozbudowane (oblicz swoją zdolność kredytową), co powoduje, że niekoniecznie wynik w nich uzyskany będzie prawdziwy. Co banki zatem biorą pod uwagę?
Dochód i forma zatrudnienia
W tym przypadku oczywiście im wyższy dochód, tym większą zdolność kredytową się posiada. Należy jednak pamiętać, że wiele zależy również od Twojej formy zatrudnienia. Największym zaufaniem wśród banków cieszą się osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony i to one otrzymują najbardziej atrakcyjne oferty kredytów oraz nie muszą spełniać dużej ilości formalności. Kolejnym klientem godnym zaufania banku jest osoba zatrudniona na umowę o pracę na czas określony. Jej możliwości kredytowe wzrastają, jeśli posiada np. jeszcze 6 miesięcy do końca umowy o pracę i jest to jej kolejna umowa z pracodawcą. Następni są zatrudnieni o umowę zlecenie i o dzieło. Oczywiście muszą spełnić większą ilość formalności niż poprzednicy, ale również będą bardziej poważani przez banki niż osoby, które są na własnej działalności gospodarczej, to one są na szarym końcu kredytowej dostępności.
Liczba i wiek kredytobiorców
Okres kredytowania kredytu hipotecznego jest bardzo długi, wynosi nawet 35 lat, więc emeryci raczej nie mają co liczyć na ten typ kredytu, zatem im osoba jest młodsza, tym bank ma większą pewność, że spłaci swoje zobowiązanie. Co do liczby kredytobiorców tu już zależy, kredytobiorca nie musi być jeden, nie musi być ich dwóch, może być ich więcej, ale należy pamiętać, że jeżeli np. twój małżonek ma złą historię kredytową to zaważy ona na otrzymaniu kredytu, w tym przypadku proponujemy rozdzielność majątkową.
Koszty utrzymania oraz zobowiązania
Wszystkie regularne opłaty, które uiszczasz co miesiąc (media, telefon, bilet miejski, czynsz), są kosztami utrzymania i będą brane pod uwagę przy obliczaniu Twojej zdolności kredytowej. Pamiętaj również, że o ile produkty kredytowe (raty, kredyt gotówkowy, linia odnawialna, karta kredytowa) są mile widziane, kiedy tworzysz swoją historię kredytową, to są wliczane do zdolności kredytowej i ją obniżają, jeśli więc starasz się o kredyt mieszkaniowy, to zrezygnuj z tych, z których możesz.
Co jeszcze jest brane pod uwagę?
- historia kredytowa,
- wkład własny,
- okres kredytowania,
- wysokość poręczonych kredytów,
- wysokość płaconych alimentów.
Jeśli chodzi o historię kredytową to Twój scoring w BIK-u jest niezwykle istotny, dzięki temu bank wie, że jesteś wiarygodnym kredytobiorcą i może Tobie ufać, dlatego przed staraniem się o kredyt zbuduj sobie jak najbardziej pozytywną historię kredytową, w ten sposób warunki, jakie przyzna Ci bank będą atrakcyjniejsze.