Zbliża się rekrutacja śródroczna na uczelnie wyższe. To kolejny moment, kiedy przyszli studenci poszukują lokum w nowym mieście. Obecnie coraz częściej niż akademik wybierają samodzielne mieszkanie. Okazuje się jednak, że i w tym wypadku istnieją różne opcje. Można wynająć mieszkanie, kawalerkę albo stancję. Na które rozwiązanie się zdecydować?
Mieszkanie – dla duszy towarzystwa
O studenckich mieszkaniach krążą już rozmaite legendy. I pewnie wiele z nich jest prawdą, ale mieszkanie ze znajomymi wcale nie musi oznaczać imprezy 7 dni w tygodniu. Wszystko zależy od lokatorów. Warto wynająć lokum ze znajomymi z kilku powodów. Poza tym, że można w ten sposób znacznie ograniczyć koszty wynajmu i eksploatacji mieszkania, życie w sympatycznym towarzystwie jest naprawdę miłe. Oczywiście do czasu, aż to sympatyczne towarzystwo nie stanie się uciążliwe. Trzeba pamiętać, że we wspólnym mieszkaniu pojawiają się różne sytuacje konfliktowe, dlatego lepiej zastanowić się dwa razy przed podjęciem takiej decyzji. To opcja dla otwartych osób, które nie boją się rozmawiać i opanowały sztukę kompromisu w zadowalającym stopniu.
Kawalerka – dla indywidualisty
Kawalerka jest na pewno wydatkiem wyższego rzędu, dlatego nie każdy może sobie na nią pozwolić. Niewątpliwie jest warta swojej ceny – kupując lub wynajmując kawalerkę, fundujesz sobie prawdziwy luksus. Chodzi nie tyle o warunki, które bywają różne, co o swobodę mieszkania w pojedynkę. Możesz rozporządzać przestrzenią wedle uznania, prowadzić całkowicie własny tryb życia. Niektórzy jednak wolą zrezygnować z takiej autonomii na rzecz towarzystwa, bo samotne mieszkanie nie każdemu odpowiada.
Stancja – dla oszczędnych
Stancja, czyli mieszkanie z właścicielem, to opcja raczej najmniej komfortowa, ale zarazem najtańsza. Jest dobre dla osób, które nie dysponują większymi środkami, albo nigdy wcześniej nie mieszkały samodzielnie i potrzebują czasu, by odnaleźć się w wielkim mieście. Na pewno mogą liczyć na spokój i przestrzeń do nauki, ale mają ograniczoną prywatność. Tym bardziej, jeśli właściciel sprawia problemy, a tacy niestety często się zdarzają. Z drugiej jednak strony bywają też właściciele naprawdę w porządku.
Wybierając lokum na studia, warto zwrócić też uwagę na inne ważne czynniki. Nie mniej istotna od ceny i typu wynajmu jest lokalizacja. Czasem lepiej zdecydować się na mieszkanie o niższym standardzie, ale w centrum miasta, przy uczelni lub w dobrze skomunikowanym miejscu, niż na elegancki apartament na obrzeżach, z którego nie sposób się wydostać w godzinach szczytu. Dobrze też wynająć lokum od kogoś poleconego albo z podpisaniem umowy, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i różnego rodzaju nadużyć ze strony właściciela.