Z najnowszych badań, które podaje Rzeczpospolita wynika, że Polacy najczęściej kupują dwupokojowe mieszkania, czasem trzypokojowe, jednakże o metrażu zbliżonym do tych dwupokojowych. 

Statystycznie, największe i najdroższe mieszkania kupują mieszkańcy Warszawy. Nie ma się co dziwić – przecież najwięcej zarabiają. Średnio wydają na swoje lokum około 485 tys. zł, a przeciętny metraż wynosi 56,7 m2. Emmerson podaje, że najpopularniejszą dzielnicą jest warszawski Ursynów.

Jeśli chodzi o inne miasta, w Krakowie wydaje się średnio 352 tysiące, a lokale mają średino 51,9 m2. Najpopularniejszą dzielnicą są Dąbki. We Wrocławiu średnia cena kupionego mieszkania to 302 tysiące zł (z tego, co się orientuję, to naprawdę mało, w porównaniu do cen mieszkań), a średni metraż – 51,2 m2. Mieszkania najlepiej sprzedają się na Krzykach. Statystycznie, Poznaniak kupuje mieszkanie za 313 tysięcy, a średni metraż to 53,8 m2. Najczęściej, w stolicy Wielkopolski, mieszkania kupuje się na Nowym Mieście.

Jak widać, statystyki te nie zaskakują, przynajmniej mnie. Ciekawe, jak zmieni się ta sytuacja w ciągu dwóch najbliższych lat.