Wybierając okna do domu trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim istotna jest funkcjonalność okna – jego jakość i aspekt praktyczny – ale wygląd także ma tutaj niebagatelne znaczenie. Na temat kupowania okien można by napisać cały podręcznik, skupimy się jednak na najważniejszych kwestiach, które będą pomocne w podejmowaniu decyzji. Poznaj nasze przydatne porady!
Drewno, plastik czy aluminium?
Materiał, z którego wykonane są framugi okna, powinien być szczelny i spełniać odpowiednie parametry akustyczne. Jeszcze jakiś czas temu plastik był pod tym względem lepszym tworzywem niż drewno, ale obecnie nowoczesne budownictwo oferuje okna drewniane lepszej jakości. Dlatego wybór pomiędzy plastikiem a drewnem jest raczej kwestią gustu – plastik odpowiada estetyce modernistycznej, a drewno wpisuje się w klasyczny, bardziej wytworny styl.
Trochę mniej popularnym rozwiązaniem są okna z aluminium. Są wprawdzie droższe od innych typów, ale także bardziej wytrzymałe i zarazem lekkie. Prezentują się równie dobrze, a według niektórych projektantów nawet lepiej niż okna z plastiku lub drewna.
Szyby dobrej jakości
We współczesnych oknach stosuje się tak zwane szyby zespolone, czyli zbudowane z dwóch lub trzech tafli szkła typu float. Między tafle wpuszczony jest gaz szlachetny – argon, krypton lub ksenon. Podstawowe parametry, jakie powinna spełniać szyba to: wytrzymałość na zginanie i ściskanie, elastyczność, a także gładka i błyszcząca powierzchnia.
W zależności od potrzeb możesz też zakupić szyby specjalistyczne o wysokiej jakości, na przykład ciepłochronne (pokryte powłoką niskoemisyjną) albo przeciwsłoneczne (ze szkłem absorbcyjnym lub refleksyjnym).
Ważne parametry okien
Kluczowe znaczenie ma izolacyjność okna, którą określają dwa współczynniki.
Współczynnik przenikania ciepła U określa ilość ciepła przenikającą w ciągu 1 godziny przez 1m2 płaskiej przegrody termicznej, gdy między powierzchniami jest różnica temperatur równa jednostce temperatury. Co to konkretnie oznacza? Wartość współczynnika wskazuje, ile ciepła przepuszcza okno – im jest ona niższa, tym lepsza izolacja.
Współczynnik przepuszczalności energii cieplnej g informuje, jaką ilość energii słonecznej przepuszcza okno. Trochę trudniej go zinterpretować – o ile latem pożądana jest niska wartość tego wskaźnika, aby pomieszczenia się nie przegrzewały, o tyle zimą przydałoby się trochę ciepła słonecznego.
Wzór i kształt okna
Skoro już wiemy, jak wybrać okno dobrej jakości, możemy teraz zastanowić się, jak uczynić z niego stylowy element aranżacji wnętrza i zewnętrza domu. Wszystko zależy od zamysłu kompozycyjnego. Trzeba pomyśleć, jak okno będzie wpasowywać się w konstrukcję budynku i kolor ściany. Do nowoczesnych domów nadadzą się prostokątne, minimalistyczne okna w dużych rozmiarach, które stwarzają wrażenie przestrzeni w pomieszczeniach. Styl rustykalny – ewentualnie klasyczny – polubi się z zaokrąglonymi kształtami, drewnianymi framugami i okiennicami. Możesz eksperymentować też ze szprosami – szerokie lub wąskie, matowe lub połyskujące.
Kupno odpowiedniego okna to inwestycja na długie lata, dlatego trzeba dobrze przemyśleć ten wybór. Projektanci domów często proponują pewne rozwiązania, ale musisz pamiętać, że ich zadaniem jest minimalizacja kosztów. Czasem lepiej poszukać okien na własną rękę.