Jadalnia to nie tylko pomieszczenie służące do wspólnego świętowania i celebrowania codziennych posiłków w gronie najbliższych. To także przestrzeń, w której odrabiamy lekcje z dziećmi, gramy w gry planszowe czy gromadzimy się, by porozmawiać i wzmacniać łączące nas więzi. Jak urządzić funkcjonalną, przytulną jadalnię, aby przy stole mogła zgromadzić się duża rodzina? Poznaj najważniejsze wskazówki.

Oszacuj, ile miejsca potrzebujesz na ustawienie mebli

Wymiary pomieszczenia przeznaczanego na jadalnię zależą przede wszystkim od dostępnego metrażu. Można mieć osobny pokój jadalny, w którym stół jest centralnym punktem aranżacji, jednak w większości współczesnych mieszkań najczęściej dysponuje się ograniczoną przestrzenią, w której trzeba pomieścić również meble kuchenne, sprzęty AGD, kanapy, fotele i szafki.

Ustawiając elementy wyposażenia jadalni przeznaczonej dla dużej rodziny, zadbaj o wygodę spożywania wspólnych posiłków i swobodę ich podawania. Najbardziej komfortowe warunki uzyskasz, zachowując 120 centymetrów odstępu między stołem a ścianą. Ile miejsca zajmuje najważniejszy mebel w jadalni? Prostokątny stół dla sześciu osób zajmuje 7,5 m2, a dla dziewięciu – 9,5 m2. Do tej powierzchni należy jeszcze doliczyć przestrzeń na krzesła – 60-70 cm oraz dodatkowe 50 cm na bezproblemowe przechodzenie między meblami a ścianą.

Zachowaj stylistyczną spójność

Wybierając meble do jadalni dla większej rodziny, jeżeli przestrzeń ta łączy się z kuchnią lub salonem, pamiętaj o dostosowaniu ich wyglądu do całości aranżacji. Dla osiągnięcia najlepszego efektu, warto zadbać o detale, takie jak faktura blatu czy wzornictwo drobnych dodatków. Chcesz zaaranżować przestrzeń, która spełnia swoje funkcje, a zarazem prezentuje się nowocześnie, stylowo i spójnie? Potrzebujesz inspiracji? Meble do jadalni możesz zaprojektować i skompletować z pomocą specjalistów od urządzania wnętrz, odwiedzając stronę https://krakowska31.pl. Korzystając ze wskazówek w doborze kształtów, barw i materiałów, uda Ci się stworzyć piękne, przytulne i funkcjonalne pomieszczenie, zachęcające do spożywania w nim posiłków. Pod wskazanym wyżej adresem znajdziesz też wsparcie w zaaranżowaniu innych pomieszczeń. Projektanci pomogą Ci dobrać i zamontować meble kuchenne, a także meble do salonu, biura czy sypialni.

Dobierz odpowiedni kształt stołu

Kształt stołu i jego rozmiary dopasuj do możliwości przestrzennych swojego mieszkania. Okrągły mebel wymaga znacznie więcej miejsca niż prostokątny lub kwadratowy. Warto pomyśleć o nabyciu stołu rozkładanego, jeżeli dysponujesz ograniczoną przestrzenią, ale zależy Ci na tym, by przy ważnych okazjach móc zgromadzić przy wspólnym posiłku jak największe grono. Mebel powinien pomieścić przy sobie co najmniej tyle osób, ile liczy grono domowników. Dobrze jest jednak myśleć perspektywicznie i uwzględnić też miejsce dla zapraszanych gości. Podczas gdy urządzenie jadalni dla 4 lub 5 osób nie nastręcza problemów, ustawienie w domu lub mieszkaniu stołu o większych wymiarach może być nie lada wyzwaniem. Jeżeli zatem chcesz zaaranżować jadalnię dla dużej rodziny, uwzględnij wyżej wspomniane wskazówki już w fazie projektowania, by zapewnić wszystkim domownikom i gościom możliwie jak największą wygodę. Możesz wydzielić w przestrzeni zarówno osobne pomieszczenie, jak i wyznaczyć tę strefę funkcjonalną w salonie lub kuchni. W drugim przypadku pamiętaj, by meble do jadalni pasowały do mebli kuchennych – ważne jest zachowanie stylistycznej spójności dającej poczucie porządku i harmonii.