Warszawa, Wrocław, Kraków? A może Trójmiasto, Lublin czy Bielsko-Biała? Sprawdziliśmy, w których miastach Polski mieszka się najlepiej pod względem warunków do życia, inicjatyw kulturalnych i nauki. Porównujemy także ceny mieszkań i domów. Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem największych i najbardziej popularnych polskich miast.

Ceny ofertowe mieszkań w dużych miastach

Cena to jedno z najważniejszych kryteriów podczas planowania przeprowadzki i może różnić się diametralnie w poszczególnych lokalizacjach. Przedstawiamy ranking największych polskich miast w zależności od średniego kosztu zakupu mieszkania. Kolejno od najdroższego do najtańszego plasują się:

  1. Warszawa
  2. Kraków
  3. Wrocław
  4. Poznań
  5. Gdańsk
  6. Lublin
  7. Katowice
  8. Szczecin
  9. Łódź

Podobnie mają się ceny wynajmu mieszkań i koszty codziennego utrzymania. Stolica nadal pozostaje najdroższym miastem, ale warto wspomnieć, że także zarobki są tam stosunkowo wyższe niż w innych miejscach w Polsce.

Najpopularniejsze miasta 2017

Co roku na podstawie różnych danych statystycznych powstaje zestawienie najpopularniejszych miast w Polsce. Za pozycję miasta w rankingu odpowiadają nie tylko koszty mieszkania i lokalizacja, ale także możliwości kształcenia i rozwoju zawodowego, wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, a także ogólna prezencja i atmosfera miasta.

Kurorty i miasta turystyczne to podobno miejscowości, w których żyje się najlepiej. W Sopocie, Kołobrzegu czy Zakopanem mieszka się komfortowo i przyjemnie – to zamożne, ładnie położone miasta, w których dużo się dzieje. Z tego powodu cieszą się popularnością zarówno wśród ludzi ustatkowanych, jak i osób młodych, rządnych wrażeń.

Metropolie takie jak Warszawa, Wrocław i Poznań to nadal czołówka, jeśli chodzi o miasta z perspektywami, dla studentów i karierowiczów. Mają renomowane uczelnie wyższe i dynamiczny rynek pracy, a także nieustannie się rozwijają, dążąc do wzorca zachodnich aglomeracji miejskich. To w nich odbywają się najważniejsze imprezy i wydarzenia w kraju.

Podwarszawskie miejscowości także plasują się wysoko w rankingu. Józefów, Piaseczno i Marki to lokalizacje, które łączą zaciszną atmosferę z bliskością stolicy. Wielu zamożnych warszawiaków decyduje się na przeprowadzkę do okolicznych miejscowości, aby na co dzień cieszyć się spokojem, a w razie potrzeby dojeżdżać do miasta.

Na nieco dalszych pozycjach znajdują się wciąż popularne miasta takie jak Łódź, Katowice, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Lublin i Bydgoszcz. O jakości życia w tych miejscowościach decydują podobne czynniki.