Zastawa stołowa należy do tych akcesoriów domowych, które powinny służyć nam przez długie lata. Aby tak jednak było, należy o nie odpowiednio zadbać. Nawet najlepszej jakości zastawy mogą po pewnym czasie nosić ślady użytkowania, co z pewnością odbije się na prezencji posiadanych sztućców, filiżanek itp. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby odpowiedniego uchronienia się przed niszczeniem zastaw. Jakie? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

O tym, jak umiejętnie zadbać o serwisy stołowe doskonale wiedziały nasze babcie oraz mamy. Czas więc, abyśmy i my posiedli tajemną wiedzę odpowiedniego czyszczenia zdobionych sztućców lub filiżanek. Poniżej przedstawiamy proste sposoby zachowania w dobrym stanie akcesoriów wykonanych ze srebra, stali nierdzewnej, porcelany oraz kryształu.

Zastawa wykonana ze srebra 

Zastawa stołowa wykonana z prawdziwego srebra zawsze prezentuje się elegancko i szykownie. Wystarczy jednak kilka użyć wykwintnych widelców lub łyżek, by zauważyć, że zaczynają tracić one koloryt lub też pojawiają się na nich niechciane plamki. Aby doprowadzić zastawę ze srebra do odpowiedniego stanu, należy przede wszystkim zapoznać się z zaleceniami producenta co do sposobu konserwacji produktu. Jeśli w dołączonej do zastawy ulotce nie znajdziemy żadnych konkretnych wskazówek, możemy wyczyścić cenne srebro w specjalnym przeznaczonym do tego preparacie do polerowania. Innym, bardziej domowym sposobem, jest wyczyszczenie zastawy w wodzie z octem oraz solą (opcjonalnie ocet można zastąpić sokiem z cytryny).

Zastawa ze stali nierdzewnej

Sztućce wykonane ze stali nierdzewnej zdecydowanie lepiej czyścić w roztworach wody z delikatnymi płynami czyszczącymi. Kontakt tego typu zastawy z silnymi detergentami lub w mieszaninie o odczynie kwaśnym może doprowadzić do pojawienia się mało estetycznych plam. Warto również zaopatrzyć się w delikatne ściereczki, za pomocą których nadamy zestawowi odpowiedniego połysku.

  

Porcelana

Porcelana w ostatnich latach zyskuje na popularności i coraz więcej osób decyduje się na zakup różnych akcesoriów wykonanych z tego materiału. Nie jest żadną tajemnicą, że tego typu serwisy, choć niezwykle piękne i efektowne, są trudne w utrzymaniu. Jak dbać o porcelanę? Przede wszystkim należy unikać mycia jej w zmywarce. Grozi to bowiem zniszczeniem wszystkich zdobień, które nadają serwisowi oryginalnego wyglądu. Ten typ zestawu myje się ręcznie, ale i tu trzeba mieć na względzie by robić to delikatnie i bez użycia szorstkich szczotek lub gąbek. Nie zapominajmy, że porcelana jest tworzywem dość delikatnym i łatwo może uleć pęknięciu. A co z przebarwieniami na śnieżnobiałych porcelanowych filiżankach? Tu pomocna może okazać się niewielka ilość… wybielacza!

Szkło

Szkło i inne akcesoria kryształowe czyści się stosunkowo łatwo. Bez żadnych skrupułów takie naczynia można myć chociażby w zmywarce. Warto oczywiście zaopatrzyć się w płyn, dzięki któremu czyste szklanki lub filiżanki będą się błyszczeć. W przypadku zmatowienia, warto przeczyścić szkło octem lub kwaskiem cytrynowym.

Więcej ciekawych porad znajdziesz na Ogro-Dom.pl.